מאמרים

חג הסוכות בעדות השונות

ידוע שעם ישראל מגוון ופנים רבות לו. כך גם האופן שבו אותו עם חוגג את החגים שלו ומקיים את המצוות. חג סוכות הוא דוגמה מצוינת לאופן שבו עדות שונות וזרמים שונים ביהדות מקיימים את החג בדרכים שונות. הגיוון הזה מסמל עושר תרבותי שהלך ונשמר לאורך הדורות והוא עדות לעובדה שלמרות שעם ישראל היה מפוזר בכל רחבי העולם, הוא עדיין הצליח לשמור על הצביון הייחודי שלו ולקיים את המסורת. אז איך כל עדה חוגגת את החג, ומה ההבדלים בין העדות?

 

יהדות מרוקו

יהודי מרוקו, בנוסף לבניית הסוכה על פי כל הדינים הדרושים, נוהגים לתלות על קיר הסוכה כיסא שמוגדר כ-"כיסא אליהו הנביא", המקושט באריגים צבעוניים. על הכיסא הזה נוהגים להניח ספרים שבהם עושים שימוש בחג, כמו מחזור תפילות לשלוש הרגלים, ספרי פיוטים וספרי מגילת קהלת
(על אף שהיהדות הספרדית לא נוהגת לקרוא בציבור את 'קהלת').

 

יהדות אשכנז (הפרושים)

יהודי אשכנז נוהגים לתלות בסוכה סדינים ובגדים צבעוניים ונאים. יש גם הנוהגים לתלות קמח, יין,
שמן ודבש בבקבוקים קטנים, ולהם מוסיפים תאנים מיובשות או ענף של תאנים טריות, רימון ואתרוגים, כביטוי לשבעת המינים שנתברכה בהם ארץ ישראל. יהודי אשכנז נוהגים גם לקשט את הסוכה גם בפנסי נייר בצורות גיאומטריות שונות ולבסוף גם נהוג לתלות על קירות הסוכה תמונות של שבעת האושפיזין.

 

יהדות פרס

יהודי פרס, לפני העלייה לישראל, נהגו להקים סוכות בשותפות עם שכניהם – כמה בתים סמוכים היו מקימים סוכה משותפת וכך חוזקו הקשרים הקהילתיים. ליד הסוכות הגדולות יותר של המבוגרים, היו מוקמות סוכות קטנות יותר עבור הילדים, ואלה היו מעוטרות ומקושטות הרבה יותר מהסוכות הגדולות.

מנהג נוסף הוא חליצת הנעליים – כל מי שרצה להיכנס לסוכה עליו היה לחלוץ נעליים. אם מישהו נכנס לסוכה עם נעליים, הסוכה נפסלה לשימוש.

 

יהודי תוניס

סוכות היהודים התוניסאים נבדלים מהסוכות האחרות בכך שסככת הסוכה צריכה להיות בנויה מענפי דקל. אם אין יכולת לבנות את הסכך מענפי דקל, מקפידים לשים לפחות ענף אחד בכל אחת מפינות הסוכה.

 

יהדות אתיופיה

יהודי אתיופה חוגגים חג שמקביל לחג הסוכות, והוא נקראי בָּעָל-מַצַלַתְּ (חג הצל, או חג הסכך). את החג חוגגים בחמישה-עשר בחודש תשרי. במסגרת החג, מקיימים כמו אצל שאר העדות מצוות הקמת הסוכה והישיבה בה, ללא הבדלים מהותיים. הסוכה הייתה בעבר סמל חשוב לבני עדה, כיוון שטענו שהיא מסמלת את הישיבה הזמנית בגלות ואת השאיפה והכיסופיםולעלייה לארץ-ישראל. גם ביהדות אתיופה אחד מדגשי החג הוא על להרבות בשמחה.

 

יהדות כורדיסטאן

יהודי כורדיסטאן מניחים שבע קורות על דפנות הסוכה – כנגד שבעת האושפיזין. על קורות אלו מונח סכך הסוכה. בנוסף, באחת הפינות מעמידים כיסא המכונה "כיסא אבות", המכוסה מפה צבעונית, והוא מיועד במיוחד לשבעת האושפיזין. מנהג זה דומה למנהג ביהדות מרוקו.

 

היהודים השומרונים

מנהג ייחודי של היהודים השומרונים הוא בניית הסוכה בתוך הבית, ולא מחוץ לו. המנהג הוא תוצאה של שנים ארוכות בהם השומרונים נרדפו והותקפו, כך שבכל חג סוכות היו מחבלים בסוכות שלהם בדרכים שונות. על מנת להגן על הסוכות ועל קדושת החג, השומרונים הכניסו את הסוכה אל תוך הבית. כיום חלק מהקהילה השומרונית בונה סוכה מחוץ לבית וחלקה בתוכו. מי שבונה את סוכתו בתוך הבית מעמיד את הסכך על ארבעה עמודי ברזל, קרוב לתקרה של החדר בו הסוכה נבנית. מתחת לסכך מוקמת רשת ברזל, ובין הסכך לרשת ניתן למצוא את ארבעת המינים בשפע ובעיצובים שונים.

 

יש יותר מדרך אחת לבנות סוכה, ואין שתי סוכות במדינת ישראל זהות זו לזו, וטוב שכך. חג סוכות הוא חג שמשלב מצד אחד את התרבות המשותפת שלנו – כולנו ישובים בסוכה, אך גם חוגג את הגיוון והשוני, על ידי כך שהוא מאפשר לנו לבנות את הסוכה שלנו בהתאם לאמונותינו והרקע התרבותי שלנו.

 

 

לפרטים נוספים והזמנות
מלאו פרטים או כתבו לנו sales@sukot.net

    שם מלא*: טלפון*: דואל:  
       
    אנא הכניסו מידה רצויה והערות נוספות